Studia w Anglii – wymagania

Planując studia w Anglii trzeba się zapoznać z wymogami danych uczelni, na które planujesz aplikować. Jednakże bardzo dużo Uniwersytetów na samym początku procesu aplikacji ma bardzo podobne wymagania, o których będę pisać w tym poście więc – Stay Tuned :).

Na każdą uczelnię w UK aplikuje się przez stronę UCAS – jest to platforma, która służy do wyboru uczelni oraz przesłania ważnych dokumentów, które wymagane są przy procesie aplikacji. UCAS przesyła wasze dane dalej do uczelni, które po rozpatrzeniu także przez tę stronę informują aplikanta o wyniku rozpatrzenia aplikacji. Jest to ułatwienie aplikacji ponieważ wszystko można znaleźć w jednym miejscu – listę uczelni, kierunki, wymagania etc.

Pierwszym punktem na liście wymogów danej uczelni jest – oczywiście – zdana matura. Uczelnie bardzo często określają na ile procent ma być zdany przedmiot – w rozszerzeniu czy w podstawie. Jest to dość oczywistym wymogiem – typowy punkt na uczelniach na całym świecie. Wyniki maturalne muszą być oczywiście przetłumaczone na język angielski przez tłumacza przysięgłego. Uczelnia, na którą dostawałam się ja poprosiła także o przetłumaczony certyfikat urodzenia, co sprawiło mi dość sporo kłopotu, bo nie mogłam tego papierku znaleźć przez bardzo długi czas w zakamarkach mojej szafy z dokumentami.

Uczelnie Brytyjskie wymagają także od każdego aplikanta Personal Statement. Najprościej tłumacząc jest to praca pisemna, w której aplikant wyjaśnia, dlaczego uważa, że wybrany kierunek byłby dla niego dobrą opcją i dlaczego sprawdziłby się na nim. Trzeba w nim ująć też swoje wszelkie poprzednie działania w danym kierunku naukowym. Ważnym jest to, aby pamiętać, że na UCAS dopuszczalny jest tylko jeden Personal Statement, więc nie warto wybierać kierunków bardzo odległych od siebie (na przykład prawo i medycyna) ponieważ trudno będzie napisać pracę, w której wyjaśnia się dlaczego osoba pasuje na dwa tak różne od siebie kierunki. Dwa lata temu aplikując wybrałam jeden kierunek na różnych uczelniach. Jedynymi różnicami był kierunek przy mojej głównej linii nauki, bądź specjalizacja w danym kierunku – złożyłam papiery na journalism, fashion journalism, journalism and marketing oraz journalism and creative writing. Wybór kursów, które są do sibeie podobne, znajdują się w tym samym polu naukowym, ułatwia napisanie Personal Statement, przez co jest on bardziej przejżysty i z łatwością osoba może w dwóch tysiącach słów wyjaśnić dlaczego chce studiować akurat ten kierunek.

Każda uczelnia w UK wymaga od aplikanta zzagranicy testów języtkowych. Jedynym wyjątkiem są osoby z maturą IB z wiadomych względów. Najczęstszym egzaminem, który jest wymagany jest IELTS Academic, który jest dość prsotym egzaminem językowym, jeśli osoba odpowiednio się do niego przygotuje. Składa się on z czterech częsci – czytanie, pisanie, mówienie, słuchanie. Najczęściej część egzaminu skupiająca się na konwersacji i płynności w języku mówionym jest innego dnia niż pozostałe dwie części. Podczas przygotowywania się do tego egzaminu warto jest albo zapisać się na korepetycje/kurs specjalnie ukierunkowany na zdanie IELTS Academic bądź przerabianie materiałów któe można znaleźć online. Alternatywą do testu IELTS Academic jest TOEFL, niektóre uczelnie także akceptują CAE. Wszystkie wymogi można znaleźć na UCAS na stronie uczelni, na którą się aplikuje.

Niektóre uczelnie zapraszają aplikanta na INTERVIEW – na przykład UAL. Jest to rozmowa z wykładowcami, na której zadają pytania dotyczące planów na przyszłość związanych z kierunkiem studiów oraz o to co dana osoba robiła na tym polu nauki podczas wcześniejszych lat edukacji. Interview jest bardzo nieformalną rozmową i nie trzeba się niczym stresować, bo wykłądowcy bardzo mile i uprzejmie podchodzą do zdenerwowanego aplikanta. Jeśli applikuje się na uczelnie artystyczne trzeba ze sobą wziąć swoje portfolio, bądź uczelnia poprosi o wykonanie określonej pracy aby sprawdzić umiejętności osoby w danej dziedzinie sztuki.

Uczelnie artystyczne najczęściej po przejściu procesu aplikacji na UCAS proszą aplikanta o dosłanie portfolio na email bądź przez stronę dla aplikantów, która jest bezpośrednio już stroną uniwersytetu. Wszelkie wymagania co do portfolio, liczba prac, typ prac, etc. zostanie podana przez uniwersytet.

Po przejściu całego procesu nie zostaje już nic tylko – czekać. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące procesu aplikacji – napisz do mnie i postaram się pomóc.

Powodzenia!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s